Kulturní život v DS s COVID19

14. 08. 2020
Hrozba nemoci COVID-19 a bezpečnostní opatření s ním spojená nás donutila přehodnotit naše možnosti, veškeré aktivity musely být nutně flexibilně upravovány, aby byla zajištěna bezpečnost klientů DS.
Do poloviny března probíhaly aktivity standardně, kromě pravidelných týdenních aktivit jsme uspořádali několik cestovatelských přednášek (Maroko, Altaj, Čína), jako každou zimu byly využity speciální světelné panely pro fototerapii. Z větších akcí proběhla dvakrát Kavárnička se zákusky a v únoru jsme se pobavili na zimním plese, tentokrát laděném v modré barvě.

Jenže...po nástupu epidemie koronaviru aktivizační pracovnice dostaly na starosti své oddělení, aby bylo zamezeno přenosu mezi úseky a podoba aktivizací musela být upravena. V době nejpřísnějších omezení byly skupinové aktivity zrušeny úplně. Aktivizace byla prováděna pouze v individuální formě na pokoji klienta (formou rozhovoru, reminiscence, trénování paměti, aj.). V době zákazu návštěv bylo zejména důležité uspokojit sociální potřeby klientů a sdílet s nimi jejich obavy a představy v době epidemie.

Při rozvolňování opatření byly aktivity obnoveny, omezeny počtem (max. 5 osob), stále rozděleny na jednotlivá oddělení. Náplň aktivit byla vybírána podle přání klientů (trénování paměti, promítání, hraní her). Za lepšího počasí jsme využívali a stále využíváme prostor zahrady např. k hraní pétanque.

Přes přísná opatření se nám podařilo uspořádat několik kulturních akcí v prostorách zahrady (vzhledem k nutnosti dodržovat rozestupy mezi uživateli). Zapojili jsme se do projektu Maratonu hudby Brno, který nám zprostředkoval koncert do oken. Během jednoho dne nám zahrál smyčcový kvartet a brněnská skupina Ukulele Orchestra jak Brno. Také jsme o měsíc později přivítali Vinařské romantiky v čele se Zdeňkem Junákem. V době rozvolnění některých opatření a znovuobnovení návštěv začala také opět fungovat canisterapie.

V současné době uvažujeme nad tím, jak bude naše práce vypadat v následujících měsících. Hrozba přenosu COVID19 nám stále visí nad hlavami a my musíme zvažovat všechna opatření, která jsou nutná. Důležité ale je, že jsme rozhodnutí vytrvat. Čeká nás minimálně jedna zahradní slavnost a zahradu budeme využívat maximálně, jak nám počasí dovolí. Věříme, že zejména v těžkých dobách je nutné nechat se povznést kulturou a pěknými zážitky, které aktivizace klientům přináší.

Aktivizační pracovnice Markéta a Zdena
IMG_20200520_151109-(1).jpg
IMG_20200702_142048.jpg
IMG_20200723_104542.jpg