Ohlédnutí za rokem 2018

01. 01. 2019

Pomalu nastal čas, kdy odešel rok 2018 a s ním se pomalu vytratily i vzpomínky, prožitky a setkání, kterých jsme byli všichni společně svědky.

Protože jsme v letních měsících nemohli využívat naši zahradu z důvodu rozsáhlé revitalizace domova, podnikali jsme dopolední minivýlety novým autem, které má i plošinu pro převoz uživatele na invalidním vozíku. Nejvíce jsme si oblíbili procházky v krásném parku u Anthroposu s následným posezením na zahrádce v kavárně.

Nejen v horkých letních měsících, ale po celý rok, nás navštěvovali milí hosté. Ti nás například zavedli svým povídáním a promítáním do různých koutů naší planety. Nechali jsme se okouzlit Bali, Mexikem, Jižní Amerikou, Asii, aj., které nám představil p.Neuschl.
Také jsme zprostředkovaně podnikli s p. farářkou Českobratrské církve evangelické památnou cestu do Santiaga de Compostela.
V besedě o józe jsme se dozvěděli jak teoretické, tak i praktické informace, které jsme si následně vyzkoušeli. Paní Eva si pro nás připravila zajímavé cvičení prstů na rukou, tzv. mudry. Indie a tanec k sobě neodmyslitelně patří, proto jsme byli moc rádi, že slečna Jana nejen povídala, ale i v nádherných kostýmech předvedla ukázky břišního tance.

Jako každoročně jsme podnikli výlet na rozkvetlé koniklece, které než se nadějeme, budeme zase v úžasu obdivovat. Zaměstnanci Rezekvítku si pro nás připravili další zajímavý projekt, který se nesl v duchu přírodních materiálů. Fotograf a ornitolog p. Ptáček nás
ve svých fotografiích provedl přírodou naší městské části. I živá zvířátka nás potěšila svojí návštěvou. Pravidelně se uživatelé setkávají se dvěma pejsky v rámci canisterapie. Další zvířecí kamarád minikoník Emílek již po několikáté přišel na návštěvu až do pokojů klientů.

Naši dlouholetí přátelé, učitelé z Bezpečnostně správní akademie, Mgr. Grmela, Mgr. Hrobařová a Mgr. Fryauf, se studenty připravili několik zajímavých programů, které byly již tradičně ukončeny společným adventním posezením. Adventní posezení jsou u nás
v domově čtyři, těšit jsme se tedy mohli z vystoupení folklórního souboru Sboreček, sólistky Národního divadla v Praze Michaeli Zajmi s manželem violoncellistou Bledarem Zajmi, z programu souboru Šafrán, a na již zmíněnou Bezpečnostně správní akademii.

A protože nakonec nastal čas vánoční, čas dárků a splněných přání, taky u nás se opět plnila. Vloni poprvé jsme se zapojili do projektu Českého rozhlasu s názvem Ježíškova vnoučata. Díky tomuto nádhernému nápadu se několika uživatelům splnila přání. Pár našich pletařek bylo obdarováno vlnou k pletení, jiné si rády četly a luštily v předplacených časopisech. Bývalý řidič z povolání se projel
v milovaném nákladním voze značky Tatra. Další uživatelé si mohou snít krásné sny na zdravotních polštářích.

Z jednoho takového darování zdravotního polštáře vznikl nakonec krásný projekt, na který jsme všichni právem hrdí. Příběh tohoto projektu kalendáře začal loni před Vánoci, kdy se fotografka Zuzana Bokůvková přihlásila v rámci projektu Ježíškova vnoučata
ke splnění přání jedné z našich klientek a při příležitosti předání navštívila jedno z adventních posezení. Vznikl nápad na přednášku
o fotografování a později Zuzka přišla s nápadem profesionálního fotografování, kdy se klientky na pár hodin proměnily v modelky.

V březnu proběhlo v našem domově focení, přijely kadeřnice Magda, vizážistky Martina a Ivana, a o měsíc později přišla Zuzka předat modelkám hotové fotografie. Ty vzbudily velký ohlas a přišlo nám líto, že by je nikdo neviděl, a pak už byl jen krok ke stvoření kalendáře. Odvahu zveřejnit svůj portrét mělo 13 modelek, jejich průměrný věk je 86 let, nejstarší bylo v době focení 93 let! Kalendář „Krásná 2019“ byl pokřtěn 15. listopadu na Podzimní zábavě společně s modelkami a autorkou, která se svými spolupracovnicemi
do projektu věnovala svůj čas a úsilí bez nároku na jakoukoliv odměnu.

Při pohledu zpátky jsme toho stihli během jednoho roku opravdu hodně a při pohledu do kalendáře na příští rok 2019 víme, že bude minimálně stejně bohatý na zážitky jako již minulý rok 2018.
Aktivizační pracovnice Zdena Peterková a Markéta Čechová

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.png
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.png
20.png
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg
29.jpg
30.jpg