Ohlédnutí za životem v domově v podzimním čase

22. 12. 2021
Na podzim jsme museli s ohledem na změněnou epidemickou situaci přehodnotit plánované společné aktivity v domově. Poslední plánovaný výlet mimo zdi domova se přesto uskutečnil a skupinka uživatelek tak měla možnost díky kolegyni Janě navštívit katedrálu Petrov. Poslechly si poutavé vyprávění o historii založení této nádherné brněnské dominanty.
Místo plánovaných besed z vnějšího světa jsme využili zkušeností a zážitků našich zaměstnanců, kteří se s námi s ochotou podělili a povyprávěli co zažili, či v tomto roce viděli.
 Po tři odpoledne jsme se díky fotografiím a videím přenesli s kolegyní Zdenou cca 5500 km na východ do dalekého hornatého Kyrgyzstánu. Kyrgyzstán je země hor, jaků, koní, krav, tradičního nápoje z kobylího mléka a mnoha laskavých národností.
Je jednou z mála postsovětských zemí, která si zatím ponechává svoji tvář. Kyrgyzstán je zemí pro Čechy málo známou, proto všechny zkušenosti, videa a předměty z této překrásné země byly velkým zážitkem a během besed otázky nebraly konce J.
Z horských masívů jsme také jedno dopoledne „skočili,, s kolegyní Radkou - potápěčkou hluboko pod mořskou hladinu. Před následným ponorem nám prakticky ukázala vše, co k tomuto nevšednímu koníčku potřebuje.
Potom už nic nebránilo tomu se jejíma očima podívat pod vodní hladinu, nejenom v Egyptě. Setkání s podvodním světem bylo nádherné.
Ti, kteří mají k nám do domova zatím dveře otevřené, čítají dohromady deset nožek. Dvě patří canisterapeutce Terezce a o zbývající nožky se dělí dva psí kamarádi Bilbo a Šnyt. Radost, která na pokojích při jejich pravidelné návštěvě u milovníků pejsků vládne, je dojemná. Za svoji terapeutickou práci jsou vždy náležitě odměněni. Jedno dopoledne byli psí kluci vystřídáni jejich kočičí kamarádkou Mindou. A tak si přišli na své také milovníci koček.
Zkracující se dny byly jako stvořené pro posezení při kávě a zákusku. Naše společenská místnost se proto pravidelně mění na pomyslnou kavárnu, kde se podávají zákusky a vaří se několik druhů káv.
Konečnou tečku za podzimem udělalo společné setkání jubilantů domova a zástupců naší městské části Brno - Nový Lískovec, které je mnoho let již tradicí. Toto poslední bylo s ohledem na epidemickou situaci kratší a komornější, ale přesto kytička a dárek předaný z rukou paní starostky udělal našim uživatelům o to větší radost.